Προκήρυξη φοιτητικού διαγωνισμού με χρηματικό έπαθλο

ΘΕΜΑ: «Διασυνοριακή συνεργασία Ελλάδος-Βουλγαρίας στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης» / “Greece-Bulgaria Cross-border Cooperation in the framework of the European Union”

Το Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το Π.Μ.Σ του Τμήματος “MA in Politics and Economics of Contemporary Eastern and Southeastern Europe”σε συνεργασία με τους κάτωθι φορείς

- Υπουργείο Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης (Μακεδονίας- Θράκης),
- Ελληνικό Επιχειρηματικό Συμβούλιο στη Βουλγαρία,
- Διπλωματικό Ινστιτούτο, Υπουργείο Εξωτερικών Βουλγαρίας,
- Γενικό Προξενείο της Βουλγαρίας στη Θεσσαλονίκη,

προκηρύσσει για τέταρτη συνεχή χρονιά διαγωνισμό για τη συγγραφή εργασίας με θέμα: «Διασυνοριακή συνεργασία Ελλάδος-Βουλγαρίας στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης» / “Greece-Bulgaria

Cross-border Cooperation in the framework of the European Union”

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος φοιτητές-τριες ελληνικών πανεπιστημίων και ΤΕΙ που βρίσκονται σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.

Οι εργασίες πρέπει να έχουν έκταση 3500 - 4000 λέξεις σε ελληνική ή αγγλική γλώσσα.

Το χρηματικό έπαθλο για τις 3 καλύτερες είναι: 1ο Βραβείο: 800 ευρώ, 2ο Βραβείο: 500 ευρώ, 3ο Βραβείο: 200 ευρώ.

Οι τρείς εργασίες οι οποίες θα βραβευθούν χρηματικά θα παρουσιαστούν δημόσια σε ημερίδα που θα διοργανωθεί στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας το Νοέμβριο του 2016.

Η αποστολή των εργασιών θα πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά μέχρι 30 Οκτωβρίου  2016 στην παρακάτω διεύθυνση mpesecr@uom.edu.gr