Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ 2017-2018

Με την παρούσα ανακοίνωση γνωστοποιείται στις φοιτήτριες/στους φοιτητές ότι κατά το τρέχον ακαδηµαϊκό έτος (2017-18) θα πραγµατοποιηθεί το πρόγραµµα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Πανεπιστηµίου Πατρών: Τµήµα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών» σύµφωνα µε την τροποποίηση της πρόσκληση ΕΔΒΜ12 µε αριθµ. Πρωτ. 13937/ 05.09.2017 µε τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης», στο πλαίσιο του οποίου 40 φοιτήτριες/ές, που δεν έχουν συµµετάσχει ξανά στο Πρόγραµµα, θα έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν µε πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε συναφείς µε το αντικείµενο του Τµήµατος επιχειρήσεις και φορείς του ιδιωτικού και ευρύτερου Δηµόσιου τοµέα.
Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι τρείς (3) συνεχόµενοι µήνες, εντός του χρονικού
διαστήµατος Ιανουάριος 2018 έως και Σεπτέµβριος 2018, µε συµβολική αµοιβή (250 € το µήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου). Η αµοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών θα καταβάλλονται µέσω του Ειδικού Λογαριασµού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστηµίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστηµίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράµµατος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηµατοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταµείο-ΕΚΤ) και από Εθνικούς πόρους, σύµφωνα µε τους όρους και τους κανόνες του Προγράµµατος.
Οι ενδιαφερόµενοι φοιτητές/τριες θα πρέπει να έρθουν σε επαφή µε τον ακαδηµαϊκό επιβλέποντα της πρακτικής άσκησης, ο οποίος είναι ο επιβλέπων της Διπλωµατικής τους εργασίας. Οι φοιτητές/τριες του Δ’ έτους µπορούν να αρχίσουν την πρακτική άσκηση, εφ’όσον επιλεγούν, µετά τον ορισµό του επιβλέποντα της Διπλωµατικής τους εργασίας, κατά τα λοιπά θα ακολουθήσουν τα προβλεπόµενα στην παρούσα προκήρυξη. Αναλυτικές πληροφορίες για τις ηµεροµηνίες, τη διαδικασία αίτησης και το σχετικό έντυπο καθώς και τον τρόπο αξιολόγησης και επιλογής περιγράφονται στο έντυπο αυτό.
Τα αποτέλεσµα της επιλογής των φοιτητών θα αναρτηθεί στον ιστότοπο Γραµµατείας του Τµήµατος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, ενώ ενστάσεις θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν οι φοιτητές εντός πέντε ηµερών από την επόµενη της ηµέρας ανάρτησης των αποτελεσµάτων αξιολόγησης στην Επιτροπή Ενστάσεων και προσφυγών του ΕΛΚΕ