ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Η Πρακτική Άσκηση αποτελεί ένα σημαντικό μέσο διεύρυνσης της ακαδημαϊκής γνώσης με την απόκτηση εμπειρίας στην ενασχόληση και εξοικείωση με προβλήματα και επιστημονικά δεδομένα του πραγματικού εργασιακού περιβάλλοντος ενισχύοντας την επαγγελματική καριέρα και την ένταξη στην αγορά εργασίας κάθε φοιτητή/τριας. Μέσω της Πρακτικής Άσκησης οι φοιτητές και οι φοιτήτριες αποκτούν επαγγελματική εμπειρία αξιοποιώντας τις ακαδημαϊκές τους γνώσεις. Η σύνδεση των συμμετεχόντων με την παραγωγική διαδικασία, είτε στην ελληνική, είτε στην διεθνή αγορά, συμβάλλει στην απόκτηση εμπειριών, βοηθώντας στο σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό τους. Για τον λόγο αυτό η Πρακτική Άσκηση είναι μάθημα επιλογής του 5ου έτους του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών, με αναγνώριση τεσσάρων (4) Πιστωτικών Μονάδων (4 ECTS). Ανακοινώσεις και αναλυτικές πληροφορίες σχετικές με την Πρακτική Άσκηση, πίνακας επιτυχόντων και ότι άλλο σχετικό αναρτώνται στον σχετικό ιστότοπο του Πανεπιστημίου και στο πεδίο της Πρακτικής Άσκησης στην ιστοσελίδα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.