Το Τμήμα Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ανακοινώνουν ότι κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος (2018-19) θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών: Τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων».

Η Πρακτική Άσκηση έχει θεσμοθετηθεί ως ένα μάθημα επιλογής εαρινού εξαμήνου στο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος ΔΠΦΠ. Έτσι, δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όλοι οι φοιτητές που σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών έχουν τη δυνατότητα δήλωσης μαθημάτων επιλογής.

Επισημαίνεται, ωστόσο, ότι o αριθμός των θέσεων της ΠΑ για την περίοδο αυτή ανέρχεται στις 40, η επιλογή θα γίνει επιλογή με βάση τις μέχρι τώρα επιδόσεις των φοιτητών. Οι αιτούντες φοιτητές κατατάσσονται κατά φθίνουσα σειρά σύμφωνα με τον αριθμό που προκύπτει από τα παρακάτω 3 κριτήρια ως εξής:

Σειρά κατάταξης = α*β/γ

Όπου:   α) Ο αριθμός των μαθημάτων στα οποία έχει εξετασθεί επιτυχώς ο φοιτητής. β) Ο μέσος όρος βαθμολογίας του φοιτητή. γ) Το έτος σπουδών του φοιτητή.

Σε περίπτωση φοιτητών με σοβαρές παθήσεις ή ΑΜΕΑ δεν ισχύει η παραπάνω μοριοδότηση και αυτοί προηγούνται στην επιλογή. Περιπτώσεις ισοβαθμίας στο όριο των επιλεγέντων ατόμων θα κριθούν με κριτήριο το μέσο όρο της βαθμολογίας του φοιτητή στην τελευταία εξεταστική περίοδο.

Διαδικασίες, απαραίτητα δικαιολογητικά και άλλες πληροφορίες

• Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές από 2.11.2018  έως  23.11.2018.
  • Η αίτηση θα υποβάλλεται γραπτώς χρησιμοποιώντας το Έντυπο 1 (υπάρχει στο e-class) .
  • Το παραπάνω έντυπο μαζί με μία πρόσφατη φωτοτυπία της αναλυτικής βαθμολογίας του φοιτητή θα παραδίδεται στη Γραμματεία του Τμήματος ΔΠΦΠ όπου θα λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου.
  • Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων επιλογής των φοιτητών θα γίνει την 30η Νοεμβρίου 2018 έξω από τη Γραμματεία και στο e-class. Θα υπάρξει προθεσμία πέντε ημερών για τυχόν ενστάσεις θα γίνονται στην Επιτροπή Ενστάσεων και Προσφυγών του ΕΛΚΕ (έως 7 Δεκεμβρίου) και στη συνέχεια ο οριστικός πίνακας θα αναρτηθεί την 8η Δεκεμβρίου 2018 έξω από τη Γραμματεία του Τμήματος και στο e-class.

Γ. Κεχαγιάς

Επιστημονικά Υπεύθυνος της Πρακτικής Άσκησης