Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών: Πρόσκληση πρακτικής άσκησης

Με την παρούσα πρόσκληση γνωστοποιείται στους/στις φοιτητές/τριες του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών που βρίσκονται στο 9ο και άνω εξάμηνο σπουδών, ότι κατά το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους (2019-20) θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών: Πολιτικών Μηχανικών» σύμφωνα με την πρόσκληση ΕΚΤΠ01 με Α/Α ΟΠΣ.: 2702 και αριθμ πρώτ.: 3656/2-7-2018 με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης», στο πλαίσιο του οποίου σαράντα (48) φοιτητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε επιχειρήσεις/φορείς της Ελλάδος για τέσσερις μήνες (Μάρτιο έως Ιούνιο του 2020) με συμβολική αμοιβή (250 € το μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου).

Η αμοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία», σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Αναλυτικές πληροφορίες για τις ημερομηνίες, τη διαδικασία αίτησης και το σχετικό έντυπο καθώς και τον τρόπο αξιολόγησης και επιλογής δίδονται παρακάτω.

Τα αποτέλεσμα της επιλογής των φοιτητών θα αναρτηθούν στον ιστότοπο της Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, ενώ ενστάσεις θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν οι φοιτητές εντός πέντε ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης στην Επιτροπή Ενστάσεων και Προσφυγών του ΕΛΚΕ και κατατίθενται στο Πρωτόκολλο της επιτροπής ερευνών (Α’ Κτήριο Πρυτανείας).

Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι φοιτητές που πραγματοποίησαν Πρακτική Άσκηση κατά τα προηγούμενα έτη.