Προκήρυξη επιχορήγησης δέκα (10) θέσεων πρακτικής άσκησης στο Λουξεμβούργο

Το ΄Ιδρυμα Μποδοσάκη, σε συνεργασία με την Πρεσβεία του Λουξεμβούργου στην Αθήνα, προκηρύσσει την επιχορήγηση δέκα (10) θέσεων για πρακτική άσκηση διάρκειας έξι (6) μηνών σε εταιρείες - επιχειρήσεις στο Λουξεμβούργο.
Η πρακτική άσκηση θα ξεκινήσει τον Μάρτιο του 2013. Αίτηση μπορούν να υποβάλουν μέχρι την 15η Ιανουαρίου 2013 κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης ή τελειόφοιτοι μεταπτυχιακοί φοιτητές των παρακάτω ειδικοτήτων :

Α. Οικονομικών Επιστημών, Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας, Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Διαχείρισης Ανθρωπίνων Πόρων, Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής, Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας.
Β. Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών με κατεύθυνση στην Πληροφορική, Πληροφορικής, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής
Γ. Πολιτικών Επιστημών και Κοινωνιολογίας

Οι θέσεις για την πρακτική άσκηση είναι οι εξής:

- Graduate Trainees in International Banks (4 θέσεις)
- Graduate Trainee in an International Consulting Company (1 θέση)
- Graduate Trainee in the department of Operational Risk and Management Control in an International Bank (1 θέση)
- Graduate Trainee in the department of Financial Professionals in an International Bank (1 θέση)
- Graduate Trainee in the Agency for Development Cooperation (1 θέση)
- Graduate Trainee in International Non Governmental Organisations (2 θέσεις)

Γενικές προϋποθέσεις επιχορήγησης πρακτικής άσκησης :

A. Οι υποψήφιοι να είναι ΄Ελληνες την ιθαγένεια ή το γένος.
B. ΄Αριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (πτυχίο Proficiency ή TOEFL με 80/213/550 μονάδες ή IELTS με 6,5). Η γνώση της Γερμανικής ή της Γαλλικής είναι απαραίτητη για κάποιες από τις παραπάνω θέσεις.
Γ. Πτυχίο και Μεταπτυχιακός Τίτλος από Ελληνικό Πανεπιστήμιο ή Πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Δ. ΄Αριστη γνώση Η/Υ.
Ε. Οι υποψήφιοι δεν πρέπει να έχουν υπερβεί το 32ο έτος της ηλικίας τους.